Zarejestruj

Projekty »

Związki naturalne w leczeniu chorób nowotworowych

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Estera Okoń (kierownik),
dr Anna Wawruszak
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2022-09-16 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 19
Idź do prezentacji on-line

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Pomimo znacznego postępu w diagnozie oraz terapii pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne wciąż obserwuje się wzrost tendencji zachorowań.

Łączenie konwencjonalnych leków chemioterapeutycznych ze związkami pochodzenia naturalnego daje możliwość opracowania nowych skutecznych metod leczenia.

Ogromna moc lecznicza tkwi w naturalnych produktach, które potrafią  niszczyć komórki rakowe.

Istnieje wiele naturalnych substancji, które wykazują silne właściwości antynowotworowe.

Wśród substancji pochodzenia roślinnego stosowanych obecnie w terapii nowotworów można wyróżnić m.in:  winblastynę, winkrystynę (alkaloidy barwinka), paklitaksel oraz pochodne kamptotecyny i podofilotoksyny.

Alkaloidy barwinka są powszechnie stosowane w terapii nowotworów, zarówno paliatywnej, jak i prowadzącej do wyleczenia. Mogą być używane w kombinacji z innymi substancjami. Winblastyna jest stosowana w leczeniu ziarnicy złośliwej, chłoniaków nieziarniczych, raka jąder, piersi i płuc  i innych typów nowotworów.

Winkrystyna, oprócz leczenia ziarnicy złośliwej jest stosowana w terapii ostrej białaczki limfoblastycznej, chłoniaków nieziarniczych, mięsaków i wielu innych rodzajów nowotworów oraz zaburzeń hematologicznych . Półsyntetyczne alkaloidy barwinka również zostały zatwierdzone w różnych krajach jako leki przeciwnowotworowe.

Paklitaksel jest kolejnym związkiem pochodzenia roślinnego, który podobnie jak alkaloidy barwinka, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Został on wyizolowany z kory cisa. Paklitaksel ma zastosowanie w terapii raka piersi i jajnika, NSCLC oraz mięsaka Kaposiego. Może być stosowany pojedynczo lub w połączeniu z takimi lekami, jak cisplatyna czy karboplatyna.

Kamptotecyna jest alkaloidem chinolinowym, wykazującym właściwości przeciwnowotworowe. Została ona odkryta i opracowana przez tę samą grupę osób, która pracowała nad paklitakselem. Źródłem tego związku jest Camptotheca acuminata. Kamptotecyna występuje w korze, drewnie i owocach tej rośliny.

 

  • Foto