Zarejestruj

Projekty »

Barwne reakcje redoks

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
doświadczenie
Nauki i sztuki
nauki chemiczne
Przedmioty
chemia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii
Autorzy
dr Iwona Budziak-Wieczorek (kierownik),
dr Alicja Skrzypek, dr Paweł Muszyński, prof. Joanna Matysiak, Wiktoria Berradjem, Laura Dobosz, Oliwia Jarmoła, Wiktoria Tarasiuk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 6
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 08:00 - 09:00
Termin dodatkowy
Wolne miejsca: 2

Miejsce realizacji: Collegium Agronomicum I (413)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 15

Inne projekty w tym miejscu

Serdecznie zapraszamy na projekt związany z różnymi doświadczeniami chemicznymi polegającymi na reakcjach utleniania i redukcji.

Reakcja redoks nazywana  reakcją utleniania i redukcji, jest szczególnym przypadkiem reakcji chemicznej, w której następuje zmiana stopnia utlenienia pierwiastków na skutek wymiany elektronów między utleniaczem a reduktorem. Rzeczywisty mechanizm danej reakcji jest zwykle bardzo złożony. Pierwiastek lub związek chemiczny będący w analizowanej reakcji redoks donorem (dawcą) elektronów nazywany jest reduktorem, zaś substancja będąca akceptorem elektronów nazywana jest utleniaczem.

Na warsztatach przeprowadzimy reakcje przebiegające ze zmianą stopnia utlenienia, takie które są omawiane w szkole średniej i te mniej oczywiste. Zabierzemy Was w kolorowy świat chemii nieorganicznej i organicznej, pokazujący jak reakcja może zmieniać swój przebieg w zależności od środowiska oraz jak może być wykorzystywana w życiu codziennym.

W trakcie pokazów zostaną przeprowadzone eksperymenty z udziałem jonów manganianowych(VII) w różnych środowiskach badając redukcyjne właściwości soli kwasu HNO2 oraz reakcje z barwnymi związkami chromu. Na pokazach zostanie wykonany także eksperyment o intrygującym tytule „Chemiczny kameleon” oraz „Chemiczna sygnalizacja świetlna”. Na koniec spotkania zostanie wykonany bardzo widowiskowy „Chemiczny wulkan” wykorzystujący rozpad dichromianu amonu.

 

Zapraszamy!