Zarejestruj

Projekty »

Miareczkowanie alkacymetryczne – od teorii do praktyki

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
doświadczenie
Nauki i sztuki
nauki chemiczne
Przedmioty
chemia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii
Autorzy
dr Iwona Budziak-Wieczorek (kierownik),
dr ALicja Skrzypek, dr Paweł Muszyński, prof. Joanna Matysiak, Wiktoria Berradjem, Laura Dobosz, Oliwia Jarmoła, Wiktoria Tarasiuk
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 13:00 - 15:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Agronomicum I (413)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 15

Inne projekty w tym miejscu

Serdecznie zapraszamy na projekt związany z zagadnieniem miareczkowania alkacymetrycznego.

Analiza miareczkowa (objętościowa) stanowi jedną z najważniejszych metod analizy ilościowej. Metody alkacymetryczne pozwalają wizualnie określić punkt końcowy miareczkowania na podstawie zmiany barwy wskaźnika. Metody alkacymetryczne stosuje się powszechnie do oznaczania kwasów i zasad, zarówno organicznych jak i nieorganicznych. W trakcie miareczkowania alkacymetrycznego zachodzi reakcja zobojętniania, która prowadzi do zmian pH mieszaniny. Zmiany te rejestruje się z użyciem chemicznych wskaźników pH, lub pH-metrów.

W ramach pokazów uczniowie będą mogli zapoznać się z: podstawami teoretycznymi miareczkowania alkacymetrycznego, podstawowymi naczyniami miarowymi stosowanymi w analizie miareczkowej. Opowiemy co to jest titrant i jakie cechy powinien wykazywać, jaki roztwór jest titrantem w wykonywanym doświadczeniu. Uczniowie zostaną zapoznani z rodzajami stosowanych wskaźników, sposobach ich doboru oraz z pojęciem krzywej miareczkowania.

Podczas pokazów zostanie wykonana analiza miareczkowa, polegająca na oznaczeniu dokładnego stężenia przygotowanego roztworu kwasu solnego mianowanym roztworem węglanu sodu. W trakcie miareczkowania zostanie użyty wskaźnik Tashiro. Dodatkowo w celu porównania wykonamy także analizę miareczkową z zastosowaniem pH-metru.

 

Zapraszamy!