Zarejestruj

Projekty »

Wycieczki Akademickie - Przyrodniczy Lublin (spacery dla uczniów)

:: Projekt LUBLIN (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Dla niepełnosprawnych
niedosłyszących
Forma prezentacji
wycieczka
Nauki i sztuki
architektura i urbanistyka, nauki biologiczne, nauki leśne, nauki o Ziemi i środowisku, rolnictwo i ogrodnictwo, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
Przedmioty
biologia, ochrona środowiska, plastyka, przyroda, wiedza o kulturze, zajęcia artystyczne
Organizator
Urząd Miasta Lublin
Wydział Strategii i Przedsiębiorczości
Autor
mgr Barbara Kostecka-Wiącek
Terminy
Czas trwania projektu: 3 godz. (135 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 10:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Środa 2022-09-14 10:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-20 10:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Ratusz. Urząd Miasta Lublin (dokladna lokalizacja zostanie podana drogą mailową)
Adres: Lublin, plac Króla Władysława Łokietka 1

Inne projekty w tym miejscu

Na początku jesieni odkryjemy mniej znane do tej pory oblicze Lublina. Podczas organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki „Wycieczek Akademickich - Przyrodniczy Lublin” spojrzymy na miasto z perspektywy natury.

„Wycieczki Akademickie - Przyrodniczy Lublin" to bezpłatne spacery po Lublinie, organizowane dla grup (do 25 osób) i prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Organizator zapewnia również tłumaczenie na język migowy. Trasy uwzględniają "zielone" obszary miasta i poprowadzą po rzadziej uczęszczanych szlakach oraz miejscach.

Program wycieczek dedykowany jest młodym ludziom – w spacerach organizowanych 13, 14 i 20 września mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

 

Spacery „Przyrodniczy Lublin” (2/3 godziny)

 

Spacery prowadzone po Lublinie przez Jakuba Orłowskiego, Inspektora Bywaka, to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalną warstwę miasta i są jego mieszkańcami. Krzewy i drzewa, ptaki i ssaki, ludzie i zwierzęta żyją na jednej przestrzeni, mniej lub bardziej ze sobą oddziałując. To także okazja, aby zastanowić się, dlaczego te, a nie inne zwierzęta zamieszkują nasze miasto. Przewodnikiem spacerów przyrodniczych będzie Jakub Orłowski – z wykształcenia inżynier leśnictwa, a z zamiłowania edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, fotograf przyrody i krajobrazów. Przeprowadził setki godzin zajęć terenowych w całej Polsce, uczestnik obozów ornitologicznych, monitoringów, autor kilku wystaw fotografii przyrodniczej. Prowadzi internetowy profil „Inspektor Bywak”.

  • wariant I (13 września)

Trasa "Park Akademicki i osiedle im. Adama Mickiewicza”

Wycieczka poprowadzi przez Park Akademicki (start pod Chatką Żaka), gdzie uczestnicy przejmując rolę badaczy-przyrodników, zapoznają się z rosnącymi tam gatunkami drzew oraz z ptakami, które zamieszkują ten i inne parki Lublina. Następnie, spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, biorący udział w spacerze zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić.

  • wariant II (14 i 20 września)

Trasa „Dolina rzeki Bystrzycy”

Spacer rozpocznie się na parkingu przy Zalewie Zemborzyckim (aleja Kazimierza Bryńskiego). Będzie to doskonała okazja na odkrycie bardziej „dzikiej” części naszego miasta. Grupa przejdzie nad Bystrzycę, a potem kładką w mniej znany, zielony Lublin. Uczestnicy zastanowią się jak rzeka zmienia najbliższe otoczenie, zobaczą ślady żerowania bobrów i przy odrobinie szczęścia przemykającego gdzieś zimorodka. Spacer zakończy się obserwacją ptaków (mewy, rybitwy, perkozy) na Zalewie Zemborzyckim.

Zachęcamy do zapoznania się również z trasą "Wycieczki Akademickie - Natura i kultura Lublina" (spacery dla uczniów), organizowaną w ramach projektu.

Kontakt:

Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Przedsiębiorczości

tel.: 81 466 2515

 

Projekt realizowany jest przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. „Wycieczki Akademickie” odnoszą się do działań Lublina, jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Powstały na potrzeby XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który organizowany jest w tym roku pod hasłem „Ogrody Nauki”. Wycieczki nawiązują do projektu spacerów „Lublin z Duszą”, prowadzonego przez Miasto Lublin w latach 2013–2016. Idea „Wycieczek Akademickich” mieści się w założeniach Strategii Lublin 2030, w której jednym z priorytetów jest synergia miasta i uczelni (w tym: przyciąganie talentów do Lublina, rozwijanie akademickiego Lublina, wzmacnianie kultury studenckiej, promocja akademickiego Lublina wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród młodzieży).

 

 

  • Foto