Zarejestruj

Projekty »

Poznaj tajemniczy świat mikrobiologii - odkryj jaki to gatunek bakterii

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
badanie, ćwiczenia, doświadczenie, laboratorium, warsztat
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii
Autorzy
dr Małgorzata Ostrowska (kierownik),
dr inż. Elwira Komoń-Janczara, mgr Anna Nowak, mgr inż. Agnieszka Pałka
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 10:00 - 12:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii (133)
Adres: Lublin, ul. Skromna 8

Inne projekty w tym miejscu

Bakterie są mikroorganizmami występującymi w każdym środowisku. Ich natura jest zróżnicowana, znamy wiele gatunków patogennych, ale też i symbiotycznych. Niezmiernie ważnym aspektem w mikrobiologii jest właściwe dobranie metod do identyfikacji gatunkowej obserwowanych szczepów.

Celem przedstawionego projektu będzie przybliżenie uczniom klas ponadpodstawowych metod diagnostycznych, które są wykorzystywane do identyfikacji różnych gatunków bakterii. W projekcie zostaną wykorzystane komercyjnie dostępne testy API20 (bioMerieux SA), które zawierają 20 testów biochemicznych. Osoby uczestniczące w ćwiczeniu będą miały możliwość z jednej strony nałożenia wybranych hodowli bakteryjnych na testy z drugie strony dostaną też już gotowe testy do odczyt, po 4 i 24 godzinach inkubacji w 37˚C. Na podstawie przeprowadzonych analiz będzie określana przynależność gatunkowa badanych szczepów bakteryjnych. Po ocenie biochemicznej będzie przeprowadzona identyfikacja serologiczna za pomocą lateksowych testów aglutynacji Pastorex Strep (Bio-Rad), na podstawie oceny typu hemolizy otaczającej kolonie wyhodowane na agarze z krwią Columbia oraz na wykrywaniu antygenów polizydowych specyficznych dla grupy w ścianie komórkowej zgodnie z klasyfikacją Lancefield.

Reasumując, uczestnicy dostaną możliwość poznania metod biochemicznych i serologicznych stosowanych do analiz fenotypowych bakterii. Poza częścią praktyczną, w części teoretycznej zostaną przybliżone praktyczne aspekty diagnostyczne związane z identyfikacją różnych gatunków bakterii na podstawie zastosowania powyższych metod.

  • Foto