Konferencja prasowa XX Lubelskiego Festiwalu Nauki

18 czerwca 2024 r. w Auli Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa XX Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Przed nami XX jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN) – największej cyklicznej imprezy upowszechniającej naukę wśród społeczeństwa na Lubelszczyźnie. Zaszczytna funkcja głównego organizatora XX edycji LFN przypadła Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Dzięki zaangażowaniu Współorganizatorów i partnerskiej współpracy, lubelskie święto nauki znajduje się obecnie w pierwszej trójce największych festiwali naukowych w Polsce. Tradycyjnie, współorganizatorami wydarzenia jest pięć uczelni lubelskich: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Miasto Lublin.

W konferencji udział wzięli:

 • dr hab. n. med. Jarosław Dudka – Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Lubelskiego Festiwalu Nauki
 • Robert Żyśko – Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin
 • Agnieszka Komarzeniec – Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Koordynator Główny Lubelskiego Festiwalu Nauki
 • dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz – Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 • dr Katarzyna Dębińska-Domagała – Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • dr Magdalena Maciaszczyk – Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki, Politechnika Lubelska
 • dr Monika Baczewska-Ciupak – Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • dr inż. Justyna Libera – Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Konferencję poprowadził dr Wojciech Brakowiecki, Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Festiwal na stałe wpisał się w historię Lublina i województwa lubelskiego. Jego ideą jest rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Realizacja zadań odbywa się poprzez prezentację projektów przeprowadzanych w uczelniach oraz instytucjach naukowo-badawczych, a także poprzez integrację społeczności lokalnej ze środowiskiem naukowym Lubelszczyzny.

Hasło tegorocznej edycji Festiwalu „Człowiek sercem nauki” doskonale oddaje główne cele i tematykę wydarzenia. Człowiek jako istota emocjonalna i intelektualna jest centralnym punktem zainteresowania psychologii oraz nauk o zdrowiu psychicznym i fizycznym. Ta interdyscyplinarna perspektywa jest kluczowa, aby móc w pełni zrozumieć człowieka jako jednostkę oraz jego relacje z otaczającym go światem. Poznawanie świata, zarówno w wymiarze naukowym, jak i osobistym, odbywa się poprzez uczucia, intuicję i emocje. Nauka to nie tylko suche fakty i liczby, ale także wrażliwość na ludzkie doświadczenia i potrzeby. Wyraża konieczność holistycznego podejścia do zdrowia, które uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychospołeczne. Hasło „Człowiek sercem nauki” idealnie oddaje kompleksowość tematyki wydarzenia, która ma na celu propagowanie nauki jako narzędzia do zrozumienia siebie, świata i relacji międzyludzkich.

W minionym roku podczas Festiwalu zrealizowanych zostało 1.758 projektów naukowych. W projektach festiwalowych udział wzięło blisko 40 tysięcy uczestników, zaś w samym Lubelskim Pikniku Naukowym wzięło udział ok. 10 tysięcy mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny.

Koordynatorzy poszczególnych uczelni zaprezentowali najciekawsze projekty przygotowywane w ramach XX edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Zachęcamy do śledzenia oferty w serwisie internetowym www.festiwal.lublin.pl.

Przypominamy: projekty festiwalowe można zgłaszać i rejestrować na stronie internetowej festiwalu do 30 czerwca br.

Już od 19 czerwca br. od godz. 8.00 zapraszamy do zapisów Uczestników chętnych do wzięcia udziału we wrześniowych spotkaniach festiwalowych!

 

Ramowy program Lubelskiego Festiwalu Nauki

XX Lubelski Festiwal Nauki  |  CZŁOWIEK SERCEM NAUKI  |  14-20 września 2024

14 września (sobota) – Uroczysta Gala Otwarcia LFN

 • Teatr Stary w Lublinie

15 września (niedziela) – Lubelski Piknik Naukowy

 • Plac Teatralny przy CSK, Pac Teatralny 1 w Lublinie

16-20 września (poniedziałek-piątek)

 • projekty i prezentacje w uczelniach lubelskich i w instytucjach współpracujących

20 września (piątek) – Uroczysta Gala Zamknięcia LFN

 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Al. Racławickie 1

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

17 września (wtorek)

CZŁOWIEK SERCEM NAUKI – Człowiek w centrum nauki: serce i mózg

 • wykład „Człowiek w erze neuronauki” oraz wykład „Ważne jest serce”

18 września (środa)

CZŁOWIEK SERCEM NAUKI – Zdrowe serce to podstawa!

 • Debata „Jak zwiększyć szanse na długie i szczęśliwe życie – żyj bez stresu, zdrowo się odżywiaj, dbaj o siebie i bądź aktywny!

19 września (czwartek)

CZŁOWIEK SERCEM NAUKI – Człowiek źródłem emocji!

 • Debata „Rola człowieka oraz jego emocjonalnego wpływu na funkcjonowanie w społeczeństwie”

 

Bezpłatne konsultacje i warsztaty (obowiązują zapisy):

 • Gabinet Dietetyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
 • Gabinet Kosmetologiczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
 • trening mentalny
 • warsztaty radzenia sobie ze stresem
 • pokazy i warsztaty udzielania pierwszej pomocy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *