Ramowy Program Festiwalu

  • 18 września (poniedziałek), godz. 18.00 – Uroczysta Inauguracja LFN, Sala Widowiskowa, Opera Lubelska (dawniej: Teatr Muzyczny), Lublin
  • 18 września (poniedziałek) – 22 września (piątek) – prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN
  • 23 września (sobota) – Lubelski Piknik Naukowy, Targi Lublin
  • 24 września (niedziela), godz. 18.00 – Uroczyste Zakończenie LFN, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Centrum Transferu Wiedzy, s. 408

 

 

W ramach gali otwarcia XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki, którego gospodarzem jest KUL przed zaproszonymi gośćmi Teatr ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów, zaprezentuje musical „Sztukmistrz”.

Ta studencka grupa od ponad 22 lat dzieli się z widzami interpretacjami wybranych opowieści biblijnych, ale również arcydzieł literatury pięknej. W repertuarze tego wyjątkowego dla KUL teatru były spektakle, które powstały na podstawie dzieł takich mistrzów jak Johann Wolfgang von Goethe („Faust”), John Milton (Raj utracony”) , Henryk Ibsen („Peer Gynt”) czy Miguel de Cervantes. (Don Kichote). Tym razem młodzi twórcy zmierzą się z ponadczasową powieścią noblisty Isaaca Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”.

Głównym bohaterem tego muzycznego spektaklu jest Jasza Mazur – wielki mistrz iluzji, człowiek obdarzony niezwykłymi zdolnościami, który wyrusza z Lublina do Warszawy, gdzie czeka na niego kobieta jego marzeń. Niestety chcąc się spełnić w nowej miłości popełnia liczne błędy, ponieważ nie potrafiąc rezygnować z przyjemności plącze się w sieci żądz, obietnic i kłamstw.

Wersja przygotowana na inaugurację LFN została wzbogacona o muzyków, którzy pod kierownictwem Michała Iwanka, wzmocnią i uatrakcyjnią przekaz przedstawienia. Ponad dwudziestoosobowy zespół wokalno-aktorski został przygotowany i poprowadzony przez ks. Mariusza Lacha SDB (reżyseria i opieka artystyczna) oraz Kingę Moczydłowską (przygotowanie wokalne zespołu).

Chociaż „Sztukmistrz” trwa ponad 2,5 godziny, to kilkanaście piosenek, przeplatających się z kolejnymi wydarzeniami z życia Jaszy Mazura, sprawiają, że czas mija niepostrzeżenie.

Teatr ITP brał udział w różnego rodzaju przeglądach, festiwalach. To jednak nie dyplomy i nagrody są najważniejsze. – Najważniejsza jest radość z tego, co robimy, a graliśmy już w różnych miejscach. Na wielkich scenach, jak na przykład w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy czy w naszej lubelskiej Sali Operowej w CSK, ale też i w małych ośrodkach kultury – podkreśla ks. dr Mariusz Lach. – Największym jednak osiągnięciem jest chyba to, że działamy już ponad 22 lata. W tym czasie przez teatr przewinęło się wielu wspaniałych młodych ludzi, zaś na widowni wciąż zasiadają nowe osoby.