Rekordowy Lubelski Festiwal Nauki

19. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, zapowiada się rekordowo.

–  Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo bogaty – podkreśla prorektor KUL ds. nauki s. dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL., która dodaje że liczba zgłoszonych projektów osiągnęła już rekordowy poziom ponad 1700 wydarzeń dostępnych dla uczestników. Na program Festiwalu składają się propozycje przygotowane przez pięć publicznych uczelni Lublina (KUL, Politechnika Lubelska, UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy) oraz Miasto Lublin oraz wiele instytucji i stowarzyszeń. 13 września 2023 na KUL odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal.

Tegoroczna edycja Festiwalu potrwa od 18 do 24 września 2023 r. pod hasłem „Nauka dla przyszłości”, a jej głównym organizatorem jest KUL. – Festiwal to doskonała okazja, by nie tylko pokazać naukę szerokiej publiczności, ale także zainspirować się nowymi pomysłami – mówi s. prorektor Zarzycka, która podkreśla, że dla uczestników wydarzenia będzie to możliwość zobaczenia w jaki sposób nauka odpowiada na wyzwania współczesnego świata.

Choć festiwalowe projekty rozpoczną się w poniedziałek to dzień wcześniej, w niedzielę 17 września, będzie miał miejsce wieczór pełen kosmicznych wydarzeń. – We współpracy z Direction Earth/Space zapraszamy na KUL na spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim, który jak wszystko wskazuje będzie drugim Polakiem w kosmosie  – mówi koordynator LFN dr Anna Dutkowska.  Będzie to okazja by dowiedzieć się w jaki sposób można zostać astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej i jak wygląda trening przed lotem w kosmos, a także spojrzeć na ziemię z perspektywy kosmosu dzięki wideo-mappingowi na fasadzie Centrum Spotkania Kultur.

Warto zwrócić uwagę na wydarzenia zaplanowane na piątek 22 września - warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Kreatywny Twórca Przyszłości”, a także spotkanie z twórcami cyberpsychologii pozytywnej, którzy odczarują sztuczną inteligencję i pokażą jej pozytywne aspekty.

Każda z uczelni współtworzących Festiwal przygotowała szereg projektów przeznaczonych dla różnych grup wiekowych od przedszkolaka, przez młodzież szkolną aż po seniorów. KUL zaprasza m.in. na warsztaty, których uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie czy sztuczna inteligencja naprawdę nam zagraża? Będzie można także wziąć udział w lekcji anatomii przy wirtualnym stole anatomicznym,  dowiedzieć się z czego składa się zapach ludzki i dlaczego jest ważnym śladem przestępstwa, a seniorzy będą mogli poznać metody działania zorganizowanych grup przestępczych, które upatrzyły sobie właśnie tę grupę społeczną.

Pracownicy Politechniki Lubelskiej zabiorą uczestników Festiwalu w mikro i nano-świat, a także pomogą oswoić matematykę w matematycznym Escape Roomie. Zaprezentują też pojazdy, które stworzyli wykładowcy i studenci -  napędzany wodorem Hydros, łazik marsjański Orion czy ekologiczne obiekty latające. Zapraszają także do odwiedzenia kącika kawowego zbudowanego z surowców wtórnych.

Na UMCS będzie można m.in. wziąć udział w ćwiczeniach z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney, dowiedzieć się czy z roślin można uzyskać energię elektryczną,  a także czy można płacić przez telefon, jeśli się nie ma konta bankowego?  Na wykopaliskach w Czermnie będzie można przekonać się na czym polega praca archeologa, poznać metody badań wykopaliskowych, sposoby eksploracji, nowe technologie i najciekawsze odkrycia...

Wśród projektów Uniwersytetu Medycznego znalazły się m.in. ABC zdrowego odżywiania czy pierwsza pomoc dla każdego. Będzie także można poznać fakty i mity o szczepieniach, dowiedzieć się czy związki naturalne są w stanie pokonać raka, a zęby mogą powodować ból głowy? Obok projektów związanych z medycyną i ochroną zdrowia uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach dlaczego warto się uczyć i dlaczego warto być przedsiębiorczym?

Uniwersytet Przyrodniczy przygotował m.in. projekty związane z odżywianiem. Przedszkolaki będą mogły dowiedzieć się czy istnieją zdrowe słodycze, a nieco starsi jak karmić domowe czworonogi – co wolno, a czego nie wolno jeść naszym pupilom. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się jak zatrzymać w kadrze przyrodę czyli jak zrobić ciekawe zdjęcie telefonem,  a także wcielić się w rolę pasażerów samolotu, którzy próbują przetrwać na  pustyni po katastrofie samolotu.

W organizacji Festiwalu od lat uczestniczy także Miasto Lublin ze względu na akademicki charakterregionu. Jedną z przygotowanych propozycji jest wycieczka po Lublinie zabytkowym autobusem „Gutkiem”. Ponieważ w tym roku Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży szereg projektów skierowanych jest właśnie do tej grupy wiekowej. Są to m.in. warsztaty z programowania robotów czy praktycznego zastosowania drukarek 3D.

Kulminacją Festiwalu będzie Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się w sobotę 23 września na terenie Targów Lublin. Obok stoisk uczelni i instytucji zaplanowane zostały pokazy kuchni molekularnej, koncert z wykorzystaniem technologii soundbeam, konkursy dla dzieci z nagrodami. Będzie także można przebadać swoje zmysły w kapsule zmysłów, a także odwiedzić stoisko Fundacji Nauka to Lubię.

Szczegóły dotyczące programu oraz lista projektów znajduje się na stronie festiwal.lublin.pl. Na niektóre z projektów wciąż można się jeszcze zarejestrować, a część dostępna jest bez rejestracji.

 

Lubelski Festiwal Nauki 2023 – Konferencja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *