Ruszył XIX Lubelski Festiwal Nauki z rekordową liczbą wydarzeń

Lubelski Festiwal Nauki

Ruszył XIX Lubelski Festiwal Nauki. W tym roku rekordowa, bo licząca aż ponad 1700 wydarzeń – m.in. spotkań z naukowcami, wykładów i warsztatów – edycja LFN zmieni Lublin w ośrodek wielu fascynacji naukowych. – To znakomite przedsięwzięcie, które już na stałe wpisało się w pejzaż nauki polskiej – podkreślił podczas gali otwarcia rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. W tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest głównym koordynatorem festiwalu, którego hasłem jest „Nauka dla przyszłości”.

Uroczysta inauguracja XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki, zaplanowanego między 18 a 24 września, odbyła się w Sali Widowiskowej Opery Lubelskiej (dawniej znanej pod nazwą Teatr Muzyczny) w Lublinie. Wśród gości gali byli przedstawiciele władz lubelskich uczelni, a także władz samorządowych. Na program Festiwalu składają się propozycje przygotowane przez pięć publicznych uczelni Lublina: KUL, Politechnikę Lubelską, UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, a także miasto Lublin oraz wiele instytucji i stowarzyszeń.

– Przypominam sobie, że przed 15 laty nasz uniwersytet również koordynował ten festiwal i wówczas było 500 projektów ze wszystkich lubelskich uczelni. Dzisiaj, jak słyszymy, jest już ich ponad 1700. To wielkie święto nauki, które będzie promieniowało na cały region – ocenił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, przypominając, że w ubiegłym roku LFN zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Zespół”. – Tworzymy w Lublinie świetną drużynę. Nie tylko w sporcie, ale również w nauce – podsumował ks. prof. Mirosław Kalinowski, zwracając też uwagę, że liczne wydarzenia LFN świetnie wpisują się w budowanie prestiżu Lublina, m.in. jako Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 r.

W ramach gali otwarcia Teatr ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów, zaprezentował dramat muzyczny pt. „Sztukmistrz”, którego scenariusz przygotował twórca Teatru ITP ks. dr. Mariusz Lach na podstawie arcydzieła literatury pięknej Isaaca Bashevisa Singera. A już dzień wcześniej, w niedzielę 17 września, wyjątkową zapowiedzią festiwalu było spotkanie ze specjalnym gościem – dr. Sławoszem Uznańskim, astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Była to doskonała okazją do odkrycia kulis przygotowań do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

– Dr Sławosz Uznański, jak wszystko wskazuje, będzie drugim Polakiem w kosmosie – mówiła na wcześniejszym spotkaniu z dziennikarzami koordynator LFN dr Anna Dutkowska. Dodała też, że spotkanie z dr. Uznańskim to okazja, by dowiedzieć się w jaki sposób można zostać astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej i jak wygląda trening przed lotem w kosmos, a także spojrzeć na ziemię z perspektywy kosmosu dzięki wideo-mappingowi na fasadzie Centrum Spotkania Kultur.

Warto zwrócić uwagę na wydarzenia zaplanowane na piątek 22 września – warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Kreatywny Twórca Przyszłości”, a także spotkanie z prekursorami cyberpsychologii pozytywnej, którzy odczarują sztuczną inteligencję i pokażą jej pozytywne aspekty.

Każda z uczelni współtworzących Festiwal przygotowała szereg projektów przeznaczonych dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaka, przez młodzież szkolną, aż po seniorówKUL zaprasza m.in. na warsztaty, których uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie czy sztuczna inteligencja naprawdę nam zagraża? Będzie można także wziąć udział w lekcji anatomii przy wirtualnym stole anatomicznym, dowiedzieć się z czego składa się zapach ludzki i dlaczego jest ważnym śladem przestępstwa, a seniorzy będą mogli poznać metody działania zorganizowanych grup przestępczych, które upatrzyły sobie na ofiarę właśnie tę grupę społeczną.

Pracownicy Politechniki Lubelskiej zabiorą uczestników Festiwalu w mikro- i nano-świat, a także pomogą oswoić matematykę w matematycznym Escape Roomie. Zaprezentują też pojazdy, które stworzyli wykładowcy i studenci – napędzany wodorem Hydros, łazik marsjański Orion czy ekologiczne obiekty latające. Zapraszają także do odwiedzenia kącika kawowego zbudowanego z surowców wtórnych.

Na UMCS będzie można m.in. wziąć udział w ćwiczeniach z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney, dowiedzieć się, czy z roślin można uzyskać energię elektryczną, a także czy można płacić przez telefon, jeśli się nie ma konta bankowego? Natomiast na wykopaliskach w Czermnie przekonać się na czym polega praca archeologa, poznać metody badań wykopaliskowych, sposoby eksploracji, nowe technologie i najciekawsze odkrycia…

Wśród projektów Uniwersytetu Medycznego znalazły się m.in. ABC zdrowego odżywiania czy pierwsza pomoc dla każdego. Będzie także można poznać fakty i mity o szczepieniach, dowiedzieć się, czy związki naturalne są w stanie pokonać raka, a zęby mogą powodować ból głowy? Obok projektów związanych z medycyną i ochroną zdrowia uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach dlaczego warto się uczyć i dlaczego warto być przedsiębiorczym?

Uniwersytet Przyrodniczy przygotował m.in. projekty związane z odżywianiem. Przedszkolaki będą mogły dowiedzieć się czy istnieją zdrowe słodycze, a nieco starsi jak karmić domowe czworonogi – co wolno, a czego nie wolno jeść naszym pupilom. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się jak zatrzymać w kadrze przyrodę czyli jak zrobić ciekawe zdjęcie telefonem, a także wcielić się w rolę pasażerów samolotu, którzy próbują przetrwać na pustyni po katastrofie lotniczej.

Lubelski Piknik NaukowyW organizacji Festiwalu od lat uczestniczy także Miasto Lublin ze względu na akademicki charakter regionu. Jedną z przygotowanych propozycji jest wycieczka po Lublinie zabytkowym autobusem „Gutkiem”. Ponieważ w tym roku Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży szereg projektów skierowanych jest właśnie do tej grupy wiekowej. Są to m.in. warsztaty z programowania robotów czy praktycznego zastosowania drukarek 3D.

Kulminacją Festiwalu będzie Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się w sobotę 23 września na terenie Targów Lublin. Obok stoisk uczelni i instytucji zaplanowane zostały pokazy kuchni molekularnej, koncert z wykorzystaniem technologii soundbeam oraz konkursy dla dzieci z nagrodami. Będzie także można przebadać swoje zmysły w kapsule zmysłów, a także odwiedzić stoisko Fundacji Nauka to Lubię.

Szczegóły programu oraz lista projektów znajdują się na stronie festiwal.lublin.pl. Na niektóre z projektów wciąż można się jeszcze zarejestrować, a część dostępna jest bez rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *