Wkrótce rozpocznie się rejestracja na projekty Lubelskiego Festiwalu Nauki. Konferencja prasowa

Poziom wiedzy akademickiej, doświadczenie i osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach naukowych skłoniły nas do postawienia pytania, w jaki sposób współczesna nauka będzie kształtować przyszłe pokolenia.

Tegoroczne hasło Festiwalu daje ogromne możliwości do wypowiedzenia się na zagadnienia związane z gorącymi tematami społeczno-kulturowymi, jak relacja pomiędzy rozwojem technologii a rozwojem społecznym, troska o środowisko w sensie globalnym, nowymi możliwościami medycznymi, problemami etycznymi, znaczeniem człowieka i jego miejscem w otaczającej go rzeczywistości, i wielu innych.

Ramowy program:

  • 18 września 2023 r. (poniedziałek) – Uroczysta Inauguracja Lubelskiego Festiwalu Nauki; Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur, Lublin.
  • 18 września (poniedziałek) – 22 września (poniedziałek) 2023 r. – prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN;
  • 23 września 2023 r. (sobota) – Lubelski Piknik Naukowy, Targi Lublin.
  • 24 września 2023 r. (niedziela) – Uroczyste Zakończenie Lubelskiego Festiwalu Nauki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.

Wydarzenia specjalne:

  • 22 września 2023 r. (piątek) – „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”

Coraz częściej w dyskusjach społecznych pojawia się pytanie o korzyści i zagrożenia płynące z rozwoju technologii, zwłaszcza tej opartej na sztucznej inteligencji. Problem ten zostanie podjęty podczas debaty specjalistów w dziedzinie stosowania sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo oraz spotkania z twórcami rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które kształtować będą przyszłość np. chatboty, generatory obrazów i filmów, roboty itp.

W ramach dnia specjalnego „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?” odbędzie spotkanie wokół cyberpsychologii pozytywnej z zaproszonymi gośćmi z Centre for Positive Psychology and Health w Irlandii – badaczami wprowadzającymi aplikacje oparte na AI w trosce o ludzki dobrostan, tj. dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

oraz warsztaty na temat „Kreatywny Twórca Przyszłości. Być sprytniejszym od chatbota” skierowane do młodzieży, podczas których zostaną podjęte takie zagadnienia, jak:

  • Relacje przyszłości a zmęczenie cyfrowe i informacyjne – lek. medycyny Monika Lipert, (spec. psychiatria).
  • Czy człowiek może być sprytniejszy od chatbota? – Łukasz Kwietniewskim, doświadczony programista z firmy Soler.
  • Content creator – kreatywne pisanie – ks. dr Rafał Pastwa, Katedra Języka, Retoryki i Prawa Mediów.
  • Obraz przyszłości. Czy sztuczna inteligencja zastąpi grafików i fotografów? – Rafał Rola, wybitny grafik.
  • Sztuczna inteligencja – emocjonalne zombie? – dr Anna Dutkowska, Katedra Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych KUL.

W obecnej chwili horyzont poznawczy człowieka jest znacznie większy, niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Jesteśmy w stanie zajrzeć głęboko w kosmos i uzyskać zdjęcia odległych gwiazd, mgławic, czy nawet czarnych dziur z dokładnością o jakiej nie śniliśmy. Dzięki aplikacjom mobilnym każdy może wskazać na niebie odpowiednie gwiazdozbiory czy planety, bez konieczności studiów z zakresu astronomii. Szansa odbycia podróży kosmicznej nie stoi jedynie przed dr Sławoszem Uznańskim, polskim naukowcem wybranym do korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ale także (w sposób wirtualny) przed obserwatorami profilu „Z głową w gwiazdach” w mediach społecznościowych.

20 września 2023 r. (środa) – „Spojrzenie w kosmos”: prelekcje specjalne w związku z Rokiem Kopernika

Jednym z wydarzeń specjalnych zaplanowanych w ramach LFN-u, będzie „Spojrzenie w kosmos”, które nawiązuje do ustanowionego przez Senat Roku Mikołaja Kopernika w 2023 r. Wydarzenie to pozwoli nie tylko bliżej poznać fenomen Badacza, który zmienił postrzeganie przez ludzi otaczającego ich świata, ale też jest zaproszeniem dla młodych uczestników festiwalu do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technologicznym umożliwiającym jego eksplorację.

Nie mogło zabraknąć wydarzeń nawiązujących do tego, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 r. Z wielką przyjemnością zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w dwóch konkursach organizowanych w ramach Festiwalu, o dumnie brzmiących nazwach:

  1. Konkurs: „Młodzież przyszłością nauki”
  2. Konkurs: „Młodzież przyszłością sztuki”

Konkursy stanowią doskonałą okazję do zaprezentowania swojego talentu, kreatywności i zainteresowania nauką.

W konkursie „Młodzież przyszłością nauki” chodzi o to, aby wykorzystać swoją wyobraźnię i twórcze umiejętności i stworzyć poster (naukowy plakat) pokazujący współczesne badania, eksperymenty czy koncepcje naukowe, które zrobiły na uczestniku największe wrażenie lub które sama/sam przeprowadzasz. Poster może zawierać teksty, rysunki, ilustracje, diagramy, fotografie lub inne elementy wizualne, które będą wspierać przekaz i prezentować kreatywność oraz talent uczestników konkursu. Ważne, aby zostały załączone do formularza zgłoszeniowego w formacie PDF w rozmiarze B1.

Wszystkich uczniów, którym bliższa sercu jest sztuka zapraszamy do udziału w drugim konkursie – „Młodzież przyszłością sztuki”! Wystarczy przygotować dzieło w dowolnym formacie, które nawiązuje do hasła tegorocznego Festiwalu i zgłosić je w naszym konkursie wraz z opisem. Plik zawierający dzieło lub zbiór informacji o dziele (w przypadku, gdy jest ono wykonane w postaci fizycznej) nie może przekraczać 10 MB.

Konkurs będzie trwał do 11 września 2023 r., a na laureatów czekają nagrody o równowartości 3000 zł – 1 miejsce, 2000 zł – 2 miejsce, 1000 zł  – 3 miejsce.

Wszelkie informacje o wydarzeniach będą na bieżąco publikowane na stronie festiwal.lublin.pl, a projekty otwarte na rejestrację pojawią się na niej w czwartek, 15 czerwca o godz. 15:15!

 

Anna Dutkowska

 

Materiały dla prasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *